Konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości

Konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale też, a nawet przede wszystkim zdrowotny. Do schorzeń, które pojawiają się w związku z nadprogramowymi kilogramami należą:

  • Choroby układu krążenia

– choroba niedokrwienna serca

– nadciśnienie tętnicze

– niewydolność mięśnia sercowego

 

Ryzyko zawału u kobiet z nadwagą (BMI>29) jest 3 razy większe niż u kobiet z prawidłową masa ciała.

W przypadku występowania nadciśnienia tętniczego zmniejszenie masy ciała już o 10% u osób z tym schorzeniem i otyłością może dać redukcję ciśnienia tętniczego – o 20 mmHg ciśnienia skurczowego i o 10mmHg ciśnienia rozkurczowego.

  • Dyslipidemie

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju hiperlipidemii. Szczególnie następuje zwiększenie ilości trójglicerydów i spadek „dobrego cholesterolu”.

  • Cukrzyca typu II

Otyłość zwiększa aż 3-krotnie ryzyko wystąpienia cukrzycy insulinoniezależnej. Obniżenie masy ciała o 10 kg zmniejsza ryzyko śmierci związanej z cukrzyca o 30-40%.

  • Nowotwory

W badaniach naukowych udowodniono, że u osób otyłych umieralność z powodu niektórych  nowotworów jest wyższa niż u osób z prawidłową masa ciała. Wśród mężczyzn dotyczy to  głównie raka jelita grubego oraz raka prostaty, natomiast w populacji kobiet najczęściej występuje rak piersi, narządu rodnego i pęcherzyka żółciowego.

  • Choroby zwyrodnieniowe stawów

U osób otyłych łatwiej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych stawów,  głównie dotyczy to  kończyn dolnych.

  • Kamica pęcherzyka żółciowego

Ta jednostka chorobowa spowodowana jest podwyższonym poziomem cholesterolu w żółci u osób otyłych, co prowadzi do większej skłonności do tworzenia złogów.

  • Zespół obturacyjny bezdechu sennego

Typowym objawem tej dolegliwości jest głośne chrapanie, uczucie porannego zmęczenia oraz wzmożona senność w ciągu dnia.

Mechanizm jest złożony – składa się na niego mechaniczne obciążenie ścian klatki piersiowej przez tkankę tłuszczowa. Duża masa śródbrzusznej tkanki tłuszczowej wywiera nacisk na wątrobę i wypycha ja do klatki piersiowej, zmniejszając przestrzeń wewnątrzpiersiową. Prowadzi to do pogorszenia warunków oddychania.

Zespół obturacyjnego bezdechu sennego sprzyja rozwojowi prawokomorowej niewydolności serca i nadciśnienia płucnego.

  • Zaburzenia funkcjonowania układu rozrodczego
  • Zaburzenia psychosocjologiczne

U osób otyłych często występują zaburzenia lekowe i depresyjne. Nie zawsze możliwe jest ustalenie, czy są one przyczyną, czy następstwem otyłości. Jednak pewne jest, że otyłość nasila te zaburzenia.

 

 

 

Źródła: „Otyłość – Praktyczny podręcznik kliniczny” Robert Kushner, Victor Lavrence, Sudhesh Kumar, medipage; „Otyłość Zapobieganie i Leczenie” Mirosław Jarosz, Longina Kłosiewicz- Latoszek, PZWL;” abc otyłości” red. Naukowa Naveed Sattar i Mike Lean, PZWL; „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk; „Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; Interna Szczeklika red. Prow. Piotr Gajewski.
Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com oraz własne.