Zdrowe Odchudzanie

Zdrowe odchudzanie jest stroną, założoną z myślą o pacjentach. Zainteresowani znajdą tutaj informacje o zdrowym stylu życia i co ma on wspólnego z medycyną estetyczną.

Zmiana stylu życia na zdrowszy nie zastępuje tradycyjnego leczenia, lecz uzupełnia leczenie medyczne dając dodatkowe korzyści. Nawet niewielkie zmiany w sposobie odżywiania i trybie życia mogą zapobiec wielu dolegliwościom i poprawić komfort życia.

Jednymi z najczęstszych przyczyn wielu  chorób cywilizacyjnych są nadwaga i otyłość.

Jak rozpocząć skuteczną walkę z nadprogramowymi kilogramami?

Jeżeli mamy problem z nadmiarem kilogramów, najlepiej jest udać się  do specjalisty, który pomoże zdiagnozować problem i w bezpieczny dla zdrowia sposób osiągnąć oczekiwane efekty. Na podstawie zgłaszanych dolegliwości i całości obrazu klinicznego dobierane są indywidualne badania, które maja wspomóc ocenę stanu zdrowia oraz wykluczyć ewentualne schorzenia, przy których stosowanie restrykcyjnej diety mogłoby niekorzystnie wpłynąć na organizm.

W trakcie trwania terapii na bieżąco pacjent jest monitorowany – na podstawie zgłaszanych problemów, dolegliwości oraz wyników badań zlecane są odpowiednie suplementy lub leki, modyfikowane są zalecenia dotyczące kaloryczności diety.

Po rozpoznaniu nadwagi lub otyłości, wdrażany jest program terapeutyczny. Program – ponieważ jest to proces trwający około 6 miesięcy, i ma na celu wprowadzenie kompleksowych zmian w stylu życia. Proces jest długotrwały, aby był bezpieczny dla organizmu . Obejmuje wdrożenie diety niskokalorycznej, zwiększenie aktywności fizycznej oraz edukację żywieniową. Nauka prawidłowych nawyków prozdrowotnych jest bardzo ważna, gdyż pozwala uniknąć efektu jo-jo.

Jakie są metody redukcji zbędnych kilogramów ?

  • Dieta redukcyjna – dobrana indywidualnie, po wykonaniu badań dodatkowych i z uwzględnieniem chorób towarzyszących. Oczekiwana redukcja masy ciała zależy od indywidualnie dobranej kaloryczności diety, ale zwykle waha się od 0,5 do 1 kg tygodniowo, czyli 2-4 kg miesięcznie.
  • Farmakoterapia – ułatwia przestrzeganie diety niskokalorycznej. Dostępne leki działają poprzez wpływ na odczuwanie sytości lub na wchłanianie tłuszczów w przewodzie pokarmowym.
  • Diety VLCD (very low calory diet) -o bardzo małej kaloryczności, wymagają ścisłej kontroli medycznej, dają dużą utratę kilogramów w krótkim czasie (22-32kg).
  • Metody medycyny estetycznej – lipoliza (rozpuszczanie tłuszczu chemiczne, ultradźwiękowe, laserowe)
  • Leczenie chirurgiczne -leczenie bariatryczne (nazwa specjalistyczna leczenia otyłości)

 

Jak przebiega proces leczenia?

I WIZYTA

W trakcie konsultacji z lekarzem zostanie przeprowadzony dokładny wywiad oraz badania antropometryczne (pomiary antropometryczne służą określeniu ilości i dystrybucji tkanki tłuszczowej). Jest kilka sposobów oceny otyłości i nadwagi, wybór metody zależy od indywidualnego przypadku pacjenta. Zlecane są  również badania laboratoryjne i obrazowe. Dokładne wytyczne jak przygotować się na pierwsza wizytę zamieszczone są w podanym linku.

II WIZYTA

Na drugiej  konsultacji zostanie przekazany  indywidualny program żywieniowy, uwzględniający problemy zdrowotne, tryb życia, charakter pracy i  preferencje żywieniowe. Na podstawie wyników badan zalecane jest ewentualne leczenie i uzupełnianie niedoborów.

Pacjent otrzyma dostęp do  materiałów edukacyjnych on-line, dotyczących edukacji żywieniowej.

WIZYTY KONTROLNE

Wizyty kontrolne odbywają się co 4 tygodnie, lub częściej w razie potrzeby.

Podczas wizyt kontrolnych monitorowane są postępy, udzielane są odpowiedzi na wszystkie  pytania i wątpliwości. Po uzyskaniu pewnego etapu terapii, będą powtarzane badania i modyfikowany plan żywieniowy, oraz pozostałe zalecenia. Po uzyskaniu pożądanej masy ciała, wskazane są jeszcze przez rok wizyty kontrolne 1 raz w miesiącu, aby utrzymać uzyskane efekty.

Cele leczenia i kryteria sukcesu

W terapii zwykle kładzie się nacisk na utratę masy ciała ale spadek wagi to tylko jeden z elementów terapii otyłości i nadwagi, która ma na celu:

-utratę masy ciała (krótkoterminowa w okresie 3-6 miesięcy)

-utrzymanie masy ciała (długoterminowa- dłużej niż 6 miesięcy)

-ograniczenie czynników ryzyka

Skuteczna terapia oznacza nie  tylko utratę masy ciała ale także utrzymanie osiągniętej wagi.

 

Co gdy po odchudzaniu pozostaną rozstępy?

Rozstępy to wrzecionowate pasemka ścieńczałej skóry. Początkowo są wyniosłe, zaczerwienione, lekko jakby obrzęknięte, z upływem czasu staja się zanikowe, wklęśnięte, perłowo-białawe. Powstawanie rozstępów jest związane z niewspółmiernością pomiędzy wytrzymałością skory a siłami ja rozciągającymi (szybki wzrost masy ciała, ciąża).

Dochodzi do patologii komórek zwanych fibroblastami, co w konsekwencji powoduje zaburzenia produkcji kolagenu i elastyny, przez co skora traci sprężystość i elastyczność. Najlepiej jest zapobiegać rozstępom, lub leczyć je w fazie początkowej. Gdy są już w fazie „perłowej barwy” leczenie jest trudne i długotrwale. Można je redukować przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej, odbudowując zniszczoną strukturę skóry.

Polecane zabiegi:

  • laseroterapia,
  • mezoterapia – powstałe mikrourazy wykorzystują naturalna skłonność skory do odbudowy kolagenu,

 

Co gdy po odchudzaniu pozostanie cellulit?

Istnieje wiele przyczyn powstawania cellulitu, ale nie jest on związany z nadwagą bezpośrednio. Występuje coraz częściej nawet u młodych osób, niezależnie od tuszy. Jego występowanie jest zależne od czynników genetycznych, niewłaściwej dla danego organizmu diety, żeńskich hormonów  płciowych (estrogenów), braku ruchu, zaburzeń krążenia krwi i chłonki.

Do czynników sprzyjających należy palenie papierosów  i picie nadmiaru kawy.

Objawem cellulitu, czyli „pomarańczowej skórki” jest nierówna, pofałdowana powierzchnia skóry. Najczęściej występuje na ramionach, udach, pośladkach.

Polecane zabiegi:

  • mezoterapia
  • lipoliza injekcyjna

 

 

Zapraszam na stronę

www.estimedik.com

oraz do kontaktu drogą e-mail:

kontakt@estimedik.com