◊ Co gdy po odchudzaniu pojawi się problem nadmiaru tkanki skórnej?
Wiotkość skóry i nadmiar tkanki szczególnie na brzuchu, ramionach i udach to częsty problem pojawiający się po procesie odchudzania się. Tu wkracza medycyna estetyczna oferująca wiele uzupełniających się zabiegów pomagając uporać się z tym problemem.
Polecane zabiegi:
- nici – maja właściwości nie tylko liftingujące, ale tez biorewitalizujące
- ultradźwięki skupiona wiązka fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu dużym natężeniu-HIFU
- lipoliza injekcyjna – to zabieg polegający na usuwaniu miejscowego nadmiaru tkanki tłuszczowej, w tzw problematycznych miejscach
- radiofrekwencja (RF)
- mezoterapia
- masaże podciśnieniowe
◊ Co gdy po odchudzaniu pozostaną rozstępy?
Rozstępy to wrzecionowate pasemka ścieńczałej skóry. Początkowo są wyniosłe, zaczerwienione, lekko jakby obrzęknięte, z upływem czasu staja się zanikowe, wklęśnięte, perłowo-białawe. Powstawanie rozstępów jest związane z niewspółmiernością pomiędzy wytrzymałością skory a siłami ja rozciągającymi (szybki wzrost masy ciała, ciąża).
Dochodzi do patologii komórek zwanych fibroblastami, co w konsekwencji powoduje zaburzenia produkcji kolagenu i elastyny, przez co skora traci sprężystość i elastyczność. Najlepiej jest zapobiegać rozstępom, lub leczyć je w fazie początkowej. Gdy są już w fazie „perłowej barwy” leczenie jest trudne i długotrwale. Można je redukować przy pomocy zabiegów medycyny estetycznej, odbudowując zniszczoną strukturę skóry.
Polecane zabiegi:
- laseroterapii, która obecnie uważana jest za najskuteczniejsza metodę.
- mezoterapii – powstałe mikrourazy wykorzystują naturalna skłonność skory do odbudowy kolagenu
- osocze bogatopłytkowe
- fale radiowe
◊ A co z cellulitem?
Istnieje wiele przyczyn powstawania cellulitu, ale nie jest on związany z nadwagą bezpośrednio. Występuje coraz częściej nawet u młodych osób, niezależnie od tuszy. Jego występowanie jest zależne od czynników genetycznych, niewłaściwej dla danego organizmu diety, żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), braku ruchu, zaburzeń krążenia krwi i chłonki.
Do czynników sprzyjających należy palenie papierosów i picie nadmiaru kawy.
Objawem cellulitu, czyli „pomarańczowej skórki” jest nierówna, pofałdowana powierzchnia skóry. Najczęściej występuje na ramionach, udach, pośladkach.